ΑΕΚ και Απόλλωνας οι νικητές στην 11η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας πετοσφαίρισης

Oι ομάδες της ΑΕΚ και του Απόλλωνα εξήλθαν νικήτριες στην 11η αγωνιστική, και πρώτη του νέου έτους, του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας στην Πετοσφαίριση.

Ανακοίνωση της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης αναφέρει ότι “ο Απόλλων είναι εδώ και ξαναμπαίνει στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας αφού στην 11η αγωνιστική οι κοπέλες του Γ. Γιαπάνη κέρδισαν με ανατροπή την Ανόρθωση με 3-1 στο γήπεδό τους και μείωσαν στους δυο τους βαθμούς που τις χωρίζουν από την `Μεγάλη Κυρία`”.

Προσθέτει ότι “η ομάδα της Αμμοχώστου παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα στο πρώτο σετ δεν άντεξε, έχασε και πλέον νιώθει την ανάσα της ΑΕΚ και του Απόλλωνα”.

Η Ανόρθωση πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα στο πρώτο σετ του ντέρμπι, όπου ύστερα από ένα κλειστό αγώνα κέρδισε με 22-25 σε 27 λεπτά και προηγήθηκε με 0-1. Oι Λεμεσιανές δεν κατάφεραν να πάρουν το σετ αφού οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος τους.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, οι «γαλάζιες» της Λεμεσού ανασυντάχθηκαν στο δεύτερο σετ και αφού βελτίωσαν τον τρόπο παιχνιδιού τους πήραν το «πάνω χέρι» και αφού έλεγξαν τον ρυθμό κέρδισαν το σετ με 25-19 ισοφαρίζοντας και τον αγώνα. Η Ανόρθωση δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο σετ και βρέθηκε να ακολουθεί το σκορ.

Στο τρίτο σετ ο Απόλλων ήταν καταφανώς ανώτερος και ανέτρεψε τα δεδομένα. Κέρδισε με 25-11 και προηγήθηκε με 2-1 σετ. Στην Ανόρθωση δεν βγήκε τίποτα αφού δεν δούλεψε καλά ούτε η υποδοχή, ούτε και η επίθεση.

Οι γηπεδούχες συνέχισαν να παίζουν καλό βόλεϊ και στο τέταρτο σετ και τέλειωσαν εύκολα τον αγώνα με 25-13 κερδίζοντας με 3-1.

Η Ανόρθωση εξακολούθησε να είναι μέτρια και μοιραία δεν πήρε κάτι από το κρίσιμο σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Σπύρου, Χουντίμα, Μανίταρου, Αγκούλο, Λαβρούκ – Λίμπερο: Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Λεωνίδου.

AΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Βασιλείου, Βούκοβιτς, Παπαγεωργίου, Ελ. Κολοκοτρώνη, Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: M. Κολοκοτρώνη, Οικονομίδου, Κωνσταντίνου.

ΑΕΚ – Αναγέννηση
——————-
Στον άλλο αγώνα, και σύμφωνα με ανακοίνωση της ΚΟΠΕ, “χωρίς δυσκολίες έβγαλε την υποχρέωση της Δερύνειας η ΑΕΚ στην έναρξη των υποχρεώσεών της για το 2017”.

Η σκαλιώτικη ομάδα κέρδισε την Αναγέννηση με 0-3 σετ και βρίσκεται στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι και στα δυο πρώτα σετ δεν επέτρεψε στην Αναγέννηση να την απειλήσει αφού τα κέρδισε με 12-25 και 15-25 μέσα σε 45 λεπτά. Η μορφή του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο τρίτο σετ που οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν με 14-25 και «καθάρισαν» το τρόιποντο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ :Οικονόμου, Δημητρίου, Μ. Λουκά, Χατζηθωμά, Ευσταθίου, Ειρ. Λουκά. – Αλλαγές: Xαννίδου.

ΑΕΚ (Λ. ΧΟΛΟΣΛΙ): Στ. Ιωάννου, Σκοτ, Στυλιανού, Μουντρίσκαγια,Ντούγκαν, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Κέζου, Σολωμονίδου, Καπιτανή.