Θέατρα Πέμπτη 02 Μαρτίου – Τετάρτη 08 Μαρτίου 2017

ΘΕΑΤΡΑ – ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 15/9/2016

Θέατρα Πέμπτη 02 Μαρτίου – Τετάρτη 08 Μαρτίου 2017


Πέμπτη 02 Μαρτίου 2017
 
1600-1800 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξης  Γυμνασίου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
2000 Θεατρικός Όμιλος ΡΙΚ – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Το Ζιαφέττιν της Μίζας» της Βάσως Πελεγκάρη και σε σκηνοθεσία Κώστα Ορθοδόξου – Το έργο εντάσσεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “Rethink” του οποίου το ΡΙΚ είναι ανάδοχος Φορεάς (Θεατράκι του ΡΙΚ «Ανδρέας Χριστοφίδης», Λευκωσία)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Οι ηλίθιοι» του Νηλ Σάιμον από το Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου)
 
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ – Πρεμιέρα Θεατρικής παράστασης «Η Επανάσταση του Άλφι» του Κύπριου συγγραφέα Μιχάλη Παπαδόπουλου και σε σκηνοθεσία Αλεξία Παπαλαζάρου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Ένας τυχαίος Βρικόλακας» του Πήτερ Μπράμερ, σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Β΄Δημοτική Αγορά, Λεμεσός)
 
2030 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Πυρκαγιές» του Ουαζντί Μουαουάντ, σε μετάφραση Ευθυμίας Γιαννοπούλου και σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου (Νέο κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λευκωσία)

2030 ΘΟΚ – Θεατρική παράσταση «Η Παράλειψη της Οικογένειας Κόλεμαν» του Κλαούντιο Τολκατσίρ, μετάφραση Μαρία Χατζηεμμανουήλ και σκηνοθεσία Μαρία Κυριάκου (Θέατρο Αποθήκες ΘΟΚ, Κάμπου 29, Στρόβολος)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεαρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam, σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)

Παρασκευή 03 Μαρτίου 2017

2000 Θεατρικός Όμιλος ΡΙΚ – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Το Ζιαφέττιν της Μίζας» της Βάσως Πελεγκάρη και σε σκηνοθεσία Κώστα Ορθοδόξου – Το έργο εντάσσεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “Rethink” του οποίου το ΡΙΚ είναι ανάδοχος Φορεάς (Θεατράκι του ΡΙΚ «Ανδρέας Χριστοφίδης», Λευκωσία)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «»Ανθισμένες Μανόλιες» του Ρόμπερτ Χαρλινγκ από το Λύκειο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄, Δασούπολη (Αμφιθέατρο του Σχολείου)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Θα τα βρεις τα παραμύθιοα» του Φίλιπ Ρίτλεϋ και σε σκηνοθεσία Ξενάκη Κυριακίδη από το Λύκειο Βεργίνας Λάρνακας (Δημοτικό Θέατρο, Λάρνακας)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ – Θεατρικής παράστασης «Η Επανάσταση του Άλφι» του Κύπριου συγγραφέα Μιχάλη Παπαδόπουλου και σε σκηνοθεσία Αλεξία Παπαλαζάρου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Παράσταση της κωμωδίας «How the other half loves” του Άλαν Έϊκμπορν, σε μετάφραση, σκηνοθεσία Ιωσήφ Βαρδάκη (Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
 
2030 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Παράσταση «Πυρκαγιές» του Ουαζντί Μουαουάντ, σε μετάφραση Ευθυμίας Γιαννοπούλου και σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου (Νέο κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λευκωσία)
 
2030 Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ – θεατρικη παράσταση «Οι Δακτυλογράφοι» του Αμερικανού θεατρικού συγγραφέα Μάρεϊ Σίσγκαλ  και σε σκηνοθεσία Άγις Παίκος (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ, Ολυμπίας 7, Λυκαβητός, Λευκωσία)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεαρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam, σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο Versus – Θεατρική παράσταση «Smiley” του Guillem Glua, σε μετάφραση Μαρίας Χατζηεμανουήλ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτης (Β΄ Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
2200 Μουσική Σκηνή RED – Stand up Comedy «Εγκλήματα Πάχους» με τον Λούη Πατσαλίδη (Μουσική Σκηνή RED, Παλιά Λευκωσία)

Σάββατο 04 Μαρτίου 2017

1000-1100 Ίδρυμα Πολιτιστικής Δημιουργίας Λάρνακας – Παιδικό εργαστήρι «Παιδοπαιχνιδίσματα – Παραμυθοσκαρφίσματα» Εγκαινιάζει για πρώτη φορά στην Κύπρο το πρόγραμμα «Φιλοσοφία για Παιδιά» από 6-12 χρονών – Υπεύθυνες: Έλσα Νικολαϊδου δρ. Φιλοσοφίας και Γεωργία Χαραλάμπους Υπ. Δρ. Παιδαγωγικής (Ίδρυμα Πολιτιστικής Δημιουργίας Λάρνακας, Φανερωμένης 67, Λάρνακα)
 
1030-1230 ΕΘΑΛ, Θεατρικό Εργαστήρι – Μαθήματα για παιδιά 6-17 χρονών, και για ενήλικες με εμψυχωτές την ηθοποιό Μαρίνα Βρόντη και τον ηθοποιό Κώστα Βήχα (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεμεσός)
 
1030-1300 Σατιρικό Θέατρο – Παιδικό Εργαστήρι Θεάτρου – Θα λειτουργήσουν 4 τμήματα: Για μικρά παιδιά από 5-8 χρονών, για παιδιά του Δημοτικού 9-11 χρονών, για μαθητές Γυμνασίου και για μαθητές Λυκείου – Διδασκαλία από τους εκπαιδευτικούς – ηθοποιούς Θέμις Ππόλου, Πολυξένη Σάββα, Λουκία Πιερίδου και Άντρια Ευαγόρου  (Αίθουσες της Δραματικής Σχολής «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Αγλαντζιά)

1200-1400 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό Εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά Δ΄, Ε΄, και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
1530 Παιδική Σκηνή «Δώρου Κυριακίδη» – Παιδική θεατρική παράσταση «Ένας Εξωγήινος στο σπίτι του Νικολάκη» σε ελεύθερη θεατρική διασκευή Κώστα Σχοινιού και σε σκηνοθεσία Δώρου Κυριακίδη (Κινηματοθέατρο Απόλλων, Επισκοπή)
 
1600-1730 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά ηλικίας 7-10 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
1600-1800 Θεατρική Ομάδα Persona – ΜΚΟ TheatrEtc – Πραγματοποίηση δύο βιωματικών εργαστηρίων εφαρμοσμένου θεάτρου με θέμα το σχολικό εκφοβισμό  και την αντιμετώπιση του, τα οποία απευθύνονται ξεχωριστά σε παιδιά και ενήλικες  – Εργαστήρι  με θέμα: «Η σχολική μου τσάντα διηγείται» για παιδιά 8-12 χρονών με εμψυχωτές την Ανθή Παπαπερικλέους και Κυριακή Αργυρού (Πολυδύναμο Κέντρο Λευκωσίας, Πάνω από την Πύλη Αμμοχώστου, Λευκωσία)
 
1700 Κέντρο Λόγου και Τεχνών Τεχνοδρόμιο – Παράσταση «Οι Τρίπλαροι τζιαι ο Δράκος της Μηλιάς του ομώνυμου κυπριακού παραμυθιού του Λάμπρου Πολυκάρπου σε διασκευή/αφήγηση Ελενίτσα Γεωργίου και Λύρα, κρουστά Χριστίνα Πολυκάρπου (Κέντρο Λόγου και Τεχνών Τεχνοδρόμιο, Μουσείο  «Το Πλουμιστό Ψωμί», Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λεμεσός)
 
1800 ΘΟΚ, Σκηνή Ο18 – Θεατρική παράσταση του έργου «Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου» της Άλκη Ζέης – Δραματοποίηση Σάββας Κυριακίδης/Τάκης Τζαμαργιάς και σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς (Θέατρο ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή Αίθουσα «Εύης Γαβριλίδης» Λευκωσία)

1800-1930 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά ηλικίας 13 -15 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
2000 Θεατρικός Όμιλος ΡΙΚ – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Το Ζιαφέττιν της Μίζας» της Βάσως Πελεγκάρη και σε σκηνοθεσία Κώστα Ορθοδόξου – Το έργο εντάσσεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “Rethink” του οποίου το ΡΙΚ είναι ανάδοχος Φορεάς (Θεατράκι του ΡΙΚ «Ανδρέας Χριστοφίδης», Λευκωσία)
 
2000 Δήμος Αγίας Νάπας – Τρίμηνο θεατρικών παραστάσεων του Δήμου – Θεατρική παράσταση «Το Θερκόν που έγινε αρνουϊ» της Λέφη Κουπεπίδη από τη Θεατρική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου «ΡΩΜΗΟΣΥΝΗ» (Δημοτικό Θέατρο Αγίας Νάπας)
 
2030 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Παράσταση της κωμωδίας «How the other half loves” του Άλαν Έϊκμπορν, σε μετάφραση, σκηνοθεσία Ιωσήφ Βαρδάκη (Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο Versus – Θεατρική παράσταση «Smiley” του Guillem Glua, σε μετάφραση Μαρίας Χατζηεμανουήλ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτης (Β΄ Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030 Θέατρο ΣΚΑΛΑ –  Θεατρική παράσταση «Ο Βροχοποιός» του Ν. Ρίτσαρντ Νας σε μετάφραση Δέσποινας Πυρκεττή και σε σκηνοθεσία Μόνικας Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Κυριάκου Μάτση 15, Λάρνακα)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Αγνοούμενος» της Αλιέ Ουμμανέλ, σε μετάφραση Βάσως Γιαννακοπούλου και σε σκηνοθεσία Αλιγιέ Ουμμανέλ (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Πυρκαγιές» του Ουαζντί Μουαουάντ, σε μετάφραση Ευθυμίας Γιαννοπούλου και σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου (Νέο κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ- Θεατρική παράσταση «Βαν Γκογκ» της Ιρένε Μαραντέι, σε σκηνοθεσία Αντρέα Τηλεμάχου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
2030 Ανω θρώσκω productions – Θεατρική παράσταση «Θελεστίνα, ή ένας Απαγορευμένος έρωτας» του Φερνάντο ντε Ρόχας, σκηνοθεσία Αστέριου Πελτέκη (Θέατρο Πάνθεον, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο ΑντίΛΟΓΟΣ – Θεατρική παράσταση «Και τώρα οι δύο μας» του Αλεξάντερ Γκέλμαν σε μετάφραση & διασκευή Γιώργου Κιμούλη και σε σκηνοθεσία Νεοκλή Νεοκλέους (Εξάντας Μουσική Σκηνή, Θεμιστοκλή Πετρίδη 11, Λευκωσία)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεατρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam  σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)
 
 
Κυριακή 05 Μαρτίου 2017
 
1030 Σατιρικό Θέατρο, Παιδική Σκηνή –Θεατρική παράσταση «Η Αλίκη στη χώρα των Θαυμάτων» σε διασκευή των Μαρίνας Βρόντη και Βαλεντίνου Κόκκινου και σε σκηνοθεσία Μάριου Κακουλλή (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
1030 ΘΟΚ, Σκηνή Ο18 – Θεατρική παράσταση του έργου «Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου» της Άλκη Ζέης – Δραματοποίηση Σάββας Κυριακίδης/Τάκης Τζαμαργιάς και σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς (Θέατρο ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή Αίθουσα «Εύης Γαβριλίδης» Λευκωσία)
   
1045 Παιδική Σκηνή «Δώρου Κυριακίδη» – Παιδική θεατρική παράσταση «Ένας Εξωγήινος στο σπίτι του Νικολάκη» σε ελεύθερη θεατρική διασκευή Κώστα Σχοινιού και σε σκηνοθεσία Δώρου Κυριακίδη (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Λατσιά)
 
1100-1200 The Little Worry Art and Drama Studio – Παιδική θεατρική παράσταση «Να σου πω ένα μυστικό;»  – Συντελεστές παράστασης Αντρέϊ Κρουπά, Νικολέττα Χριστοφόρου, σε σκηνοθεσία Αντρέϊ Κρουπά (The Little Worry Art and Drama Studio, Ορφέως 2 Μακεδονίτισσα, Λευκωσία)
  
1800 ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή – Παράσταση «Ο Γενικός Γραμματέας» σε Διασκευή/Σκηνοθεσία Βασίλη Νικολαΐδη (Θέατρο ΘΟΚ, Αίθουσα «Εύης Γαβριηλίδη», Λευκωσία)
 
1800 Θέατρο ΑντίΛΟΓΟΣ – Θεατρική παράσταση «Και τώρα οι δύο μας» του Αλεξάντερ Γκέλμαν σε μετάφραση & διασκευή Γιώργου Κιμούλη και σε σκηνοθεσία Νεοκλή Νεοκλέους (Εξάντας Μουσική Σκηνή, Θεμιστοκλή Πετρίδη 11, Λευκωσία)
 
1830 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Παράσταση της κωμωδίας «How the other half loves” του Άλαν Έϊκμπορν, σε μετάφραση, σκηνοθεσία Ιωσήφ Βαρδάκη (Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
 
1830 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Αγνοούμενος» της Αλιέ Ουμμανέλ, σε μετάφραση Βάσως Γιαννακοπούλου και σε σκηνοθεσία Αλιγιέ Ουμμανέλ (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
  
1830 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Ο Βροχοποιός» του Ν. Ρίτσαρντ Νας σε μετάφραση Δέσποινας Πυρκεττή και σε σκηνοθεσία Μόνικας Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Κυριάκου Μάτση 15, Λάρνακα)
 
1830 Ανω θρώσκω productions – Θεατρική παράσταση «Θελεστίνα, ή ένας Απαγορευμένος έρωτας» του Φερνάντο ντε Ρόχας, σκηνοθεσία Αστέριος Πελτέκης (Θέατρο Πάνθεον, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
  
1830 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Ένας τυχαίος Βρικόλακας» του Πήτερ Μπράμερ, σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λεωφ. Αθηνάς 4, Λευκωσία)
 
1930 Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ – θεατρικη παράσταση «Οι Δακτυλογράφοι» του Αμερικανού θεατρικού συγγραφέα Μάρεϊ Σίσγκαλ  και σε σκηνοθεσία Άγις Παίκος (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ, Ολυμπίας 7, Λυκαβητός, Λευκωσία)
 
1930 Θεατρική παράσταση “Ladies’ Night” των Anthony McCarten και Stephen Sinclair – Η παράσταση είναι στα ρωσικά (Δημοτικό Θέατρο Λατσιών)
    
1930 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ- Θεατρική παράσταση «Βαν Γκογκ» της Ιρένε Μαραντέι, σε σκηνοθεσία Αντρέα Τηλεμάχου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
2000 Δήμος Αγίας Νάπας – Τρίμηνο θεατρικών παραστάσεων του Δήμου – Θεατρική παράσταση «Η θαυμαστή Μπαλωματού» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από το Θεατρικό Όμιλο Κοντεατών και Φίλων «ΤΕΡΨΙΣ» (Δημοτικό Θέατρο Αγίας Νάπας)

2000 Θέατρο ΑντίΛΟΓΟΣ – Θεατρική παράσταση «Και τώρα οι δύο μας» του Αλεξάντερ Γκέλμαν σε μετάφραση & διασκευή Γιώργου Κιμούλη και σε σκηνοθεσία Νεοκλή Νεοκλέου (Εξάντας Μουσική Σκηνή, Θεμιστοκλή Πετρίδη 11, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο Versus – Θεατρική παράσταση «Smiley” του Guillem Glua, σε μετάφραση Μαρίας Χατζηεμανουήλ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτης (Β΄ Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030 Πολιτιστικό και Ερευνητικό Ίδρυμα ARTos –Παράσταη «Αισθητή η μείωση της σκόνης και αύριο» σε δραματουργία, διανομή Μαρίνα Μακρή, Έλενα Καλλινίκου, Δημήτρης Χειμώνας (Πολιτιστικό και Ερευνητικό Ίδρυμα ARTos, Λεωφ. Αγίων Ομολογητών 64, Λευκωσία)
 
2030 Open Arts – Θεατρική παράσταση «Ο πυρετός» του συγγραφέα Wallace Shawn σε μετάφραση Βαλεντίνος Κόκκινος και Αθηνά Κάσιου και σε σκηνοθεσία Αθηνά Κάσιου – Ερμηνεύει ο ηθοποιός Βαλεντίνος Κόκκινος (Open Arts, Νικοκλέους 13, Λευκωσία)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεατρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam, σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)

 
Δευτέρα 06 Μαρτιου 2017

1600-1730 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά ηλικίας 7-10 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)

1800-1930 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για μεγάλους ηλικίας 30-50 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
1930 Θεατρική παράσταση “Ladies’ Night” των Anthony McCarten και Stephen Sinclair – Η παράσταση είναι στα ρωσικά (Παττίχειο Θέατρο Λεμεσού)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030 Πολιτιστικό και Ερευνητικό Ίδρυμα ARTos –Παράσταη «Αισθητή η μείωση της σκόνης και αύριο» σε δραματουργία, διανομή Μαρίνα Μακρή, Έλενα Καλλινίκου, Δημήτρης Χειμώνας (Πολιτιστικό και Ερευνητικό Ίδρυμα ARTos, Λεωφ. Αγίων Ομολογητών 64, Λευκωσία)
 
2030 Open Arts – Θεατρική παράσταση «Ο πυρετός» του συγγραφέα Wallace Shawn σε μετάφραση Βαλεντίνος Κόκκινος και Αθηνά Κάσιου και σε σκηνοθεσία Αθηνά Κάσιου – Ερμηνεύει ο ηθοποιός Βαλεντίνος Κόκκινος (Open Arts, Νικοκλέους 13, Λευκωσία)

Τρίτη 07 Μαρτίου 2017 
 
1600-1800 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξη Λυκείου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)
 
 
Τετάρτη 08 Μαρτίου 2017

 1530-1700 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα lipasma – Εφηβικό Τμήμα 14-17 χρονών με εμψυχώτρια την Κωνσταντίνα Peter, θεατρολόγο/δραματουργό (Παλιό Ξυδάδικο, Γενέθλιου Μιτέλλα 34, Λεμεσός)
 
1600-1800 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό Εργαστήρι Τμήμα για παιδιά Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξης Δημοτικού Σχολείου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
1600-1900 ΘΟΚ – Εργαστήρια στο Θεατρικό Καταφύγιο – Εργαστήρι με αφορμή τη μέρα της γυναίκας με θέμα: «Μετα-μόρφωση» πρόκειται για ένα εργαστήρι θεατρικού παιγχνιδιού για προσωπική ανάπτυξη, που διαμορφώθηκε από και απευθύνεται σε γυναίκες – Εμψυχώτρια Βάσω Αριστείδου, εκπαιδευτικός με διδακτορικό στον τομέα «Θεατρικό παιχνίδι και Δημιουργικότητα» (Κτίριο ΘΟΚ,χώρος παλαιού ΓΣΠ, Λευκωσία)

1700-1830 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για μεγάλους ηλικίας 18-30 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
1730-1930 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα lipasma – Α΄ Τμήμα Ενηλίκων με εμψυχώτρια την Έλενα Αγαθοκλέους, Ηθοποιό, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του ΜΙΤΟΣ (Παλιό Ξυδάδικο, Γενέθλιου Μιτέλλα 34, Λεμεσός)

1900-2030 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για μεγάλους ηλικίας 18-30 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Μιά φορά και ένα καιρό στη Χώρα των Θαυμάτων» του Lewis Carroll και σε σκηνοθεσία Αγγέλα Βενιζέλου από το Pascal English School Larnaka (Δημοτικό Θέατρο, Λάρνακας)
 
2000-2200 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα lipasma – Β΄ Τμήμα Ενηλίκων με εμψυχώτρια την Έλενα Αγαθοκλέους, Ηθοποιό, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του ΜΙΤΟΣ (Παλιό Ξυδάδικο, Γενέθλιου Μιτέλλα 34, Λεμεσός) 
 
2030 Σατιρικό Θέατρο – Ίδρυμα Πολιτισμού «ΙΩΝΙΑ» – Θεατρική Παράσταση «Φιλιώ Χαϊδεμένου» σε διασκευή Άνδρη Θεοδώτου και σε σκηνοθεσία Βασίλη Ευταξόπουλος – Ερμηνεύει η Δέσποινα Μπεμπεδέλη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Ένας τυχαίος Βρικόλακας» του Πήτερ Μπράμερ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λεωφ. Αθηνών 4, Λευκωσία) 

(ΚΥΠΕ/ΜΓΙ/ΜΚ)