Θέατρα Πέμπτη 09 Μαρτίου – Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017

ΘΕΑΤΡΑ – ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 15/9/2016

Θέατρα Πέμπτη 09 Μαρτίου – Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017

Πέμπτη 09 Μαρτίου 2017
 
1600-1800 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξης  Γυμνασίου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
  
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Ένα καπέλο γεμάτο βροχή» του Μάικλ Γκάτσο από το Λύκειο Αποστόλου Βαρνάβα Στροβόλου (Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
  
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Ένας τυχαίος Βρικόλακας» του Πήτερ Μπράμερ, σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Λεωφ. Αθηνάς 4, Λευκωσία)
 
2030 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Πυρκαγιές» του Ουαζντί Μουαουάντ, σε μετάφραση Ευθυμίας Γιαννοπούλου και σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου (Νέο κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λευκωσία)

2030 Θέατρο ΔΙΟΝΥΣΟΣ – Παράσταση της κωμωδίας «How the other half loves” του Άλαν Έϊκμπορν, σε μετάφραση, σκηνοθεσία Ιωσήφ Βαρδάκη (Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός)
 
2030 ΕΘΑΛ, Δεύτερη Σκηνή –  Θεατρική παράσταση «Χώμα» της Μελίνας Παπαγεωργίου σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρας στο πλαίσιο του Προγράμματος PLAY ON, που διοργανώνει το Κυπριακό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεμεσός)

2030-2200 Theater Group Quinta – Θεαρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam, σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)

Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017

2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Η Συμπεττερα΄τζιαι η Συμπεθερά» του Ανδρέα Κουκκίδη σε σκηνοθεσία Μαργαρίτα Χαραλαμπίδου και Κατερίνα Αθανασίου-Κουμή από το Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού Λάρνακας (Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας
 
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ – Θεατρική παράσταση «Η Επανάσταση του Άλφι» του Κύπριου συγγραφέα Μιχάλη Παπαδόπουλου και σε σκηνοθεσία Αλεξία Παπαλαζάρου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
2030 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Παράσταση «Πυρκαγιές» του Ουαζντί Μουαουάντ, σε μετάφραση Ευθυμίας Γιαννοπούλου και σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου (Νέο κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λευκωσία)
 
2030 Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ – θεατρικη παράσταση «Οι Δακτυλογράφοι» του Αμερικανού θεατρικού συγγραφέα Μάρεϊ Σίσγκαλ  και σε σκηνοθεσία Άγις Παίκος (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ, Ολυμπίας 7, Λυκαβητός, Λευκωσία)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεαρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam, σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο Versus – Θεατρική παράσταση «Smiley” του Guillem Glua, σε μετάφραση Μαρίας Χατζηεμανουήλ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτης (Β΄ Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
2030 ΕΘΑΛ, Δεύτερη Σκηνή –  Θεατρική παράσταση «Χώμα» της Μελίνας Παπαγεωργίου σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρας στο πλαίσιο του Προγράμματος PLAY ON, που διοργανώνει το Κυπριακό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεμεσός)
 
2200 Μουσική Σκηνή RED – Stand up Comedy «Εγκλήματα Πάχους» με τον Λούη Πατσαλίδη (Μουσική Σκηνή RED, Παλιά Λευκωσία)

Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

1000-1100 Ίδρυμα Πολιτιστικής Δημιουργίας Λάρνακας – Παιδικό εργαστήρι «Παιδοπαιχνιδίσματα – Παραμυθοσκαρφίσματα» Εγκαινιάζει για πρώτη φορά στην Κύπρο το πρόγραμμα «Φιλοσοφία για Παιδιά» από 6-12 χρονών – Υπεύθυνες: Έλσα Νικολαϊδου δρ. Φιλοσοφίας και Γεωργία Χαραλάμπους Υπ. Δρ. Παιδαγωγικής (Ίδρυμα Πολιτιστικής Δημιουργίας Λάρνακας, Φανερωμένης 67, Λάρνακα)
 
1030-1230 ΕΘΑΛ, Θεατρικό Εργαστήρι – Μαθήματα για παιδιά 6-17 χρονών, και για ενήλικες με εμψυχωτές την ηθοποιό Μαρίνα Βρόντη και τον ηθοποιό Κώστα Βήχα (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεμεσός)
 
1030-1300 Σατιρικό Θέατρο – Παιδικό Εργαστήρι Θεάτρου – Θα λειτουργήσουν 4 τμήματα: Για μικρά παιδιά από 5-8 χρονών, για παιδιά του Δημοτικού 9-11 χρονών, για μαθητές Γυμνασίου και για μαθητές Λυκείου – Διδασκαλία από τους εκπαιδευτικούς – ηθοποιούς Θέμις Ππόλου, Πολυξένη Σάββα, Λουκία Πιερίδου και Άντρια Ευαγόρου  (Αίθουσες της Δραματικής Σχολής «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Αγλαντζιά)

1200-1400 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό Εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά Δ΄, Ε΄, και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
1600 Θεατρική  Σκηνή ΑΙΩΡΑ – Παιδική Θεατρική παράσταση «Ηρακλής ο βιβλιοφάγος» της Πωλίνας θρασυβουλίδου και σκηνοθεσία Πωλίνα Θρασυβουλίδου (Θέατρο ΑΙΩΡΑ, Λεμεσός)
 
1600 Δήμος Αγίας Νάπας – Τρίμηνο θεατρικών παραστάσεων του Δήμου – Παιδική θεατρική παράσταση «Ο Μάγος του ΟΖ» από το Θέατρο Μασκαρίνι (Δημοτικό Θέατρο Αγιας Νάπας)

 1600-1730 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά ηλικίας 7-10 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
1600-1800 Θεατρική Ομάδα Persona – ΜΚΟ TheatrEtc – Πραγματοποίηση δύο βιωματικών εργαστηρίων εφαρμοσμένου θεάτρου με θέμα το σχολικό εκφοβισμό  και την αντιμετώπιση του, τα οποία απευθύνονται ξεχωριστά σε παιδιά και ενήλικες  – Εργαστήρι  με θέμα: «Η σχολική μου τσάντα διηγείται» για παιδιά 8-12 χρονών με εμψυχωτές την Ανθή Παπαπερικλέους και Κυριακή Αργυρού (Πολυδύναμο Κέντρο Λευκωσίας, Πάνω από την Πύλη Αμμοχώστου, Λευκωσία)
 
1600-1700 Κέντρο Εικαστικών Τεχνών και Έρευνας – Παράσταση «Οι Τρίπλαροι τζιαι ο Δράκος της Μηλιάς του ομώνυμου κυπριακού παραμυθιού του Λάμπρου Πολυκάρπου σε διασκευή/αφήγηση Ελενίτσα Γεωργίου και Λύρα, κρουστά Χριστίνα Πολυκάρπου (Κέντρο Λόγου και Τεχνών Τεχνοδρόμιο, Μουσείο  «Το Πλουμιστό Ψωμί», Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λεμεσός)
 
1700 Θέατρο Τσέπης και η Μπαλωμένη Τσέπη – Θεατρική παράσταση «Οδύσσεια» σε διασκευή και σηνοθεσία Μάριος Θεοχάρους (Β΄Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
1800 ΘΟΚ, Σκηνή Ο18 – Θεατρική παράσταση του έργου «Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου» της Άλκη Ζέης – Δραματοποίηση Σάββας Κυριακίδης/Τάκης Τζαμαργιάς και σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς (Θέατρο ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή Αίθουσα «Εύης Γαβριλίδης» Λευκωσία)

1800-1930 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά ηλικίας 13 -15 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Δυόμισι φόνοι και ένα Μπουλντόγκ» των Θανάση Παπαθανασίου και Μιχάλη Ρέππα από το Ενιαίο Λύκειο Κύκκου Β΄ (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου)
 
2030 ΕΘΑΛ – Πρεμιέρα της Θεατρικής παράστασης «The Patrick Pearse Motel” του Χιού Λέοναρντ και σε σκηνοθεσία Αχιλλέα Γραμματικόπουλου (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76, Λεμεσός)
  
2030 Θέατρο Versus – Θεατρική παράσταση «Smiley” του Guillem Glua, σε μετάφραση Μαρίας Χατζηεμανουήλ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτης (Β΄ Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο, Κεντρική Σκηνή – Πρεμιέρα Θεατρικής παράστασης «Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο» του Αλέκου Σακελλάριου και σε σκηνοθεσία Μαριάννα Καυκαρίδου (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Αγλαντζιά)
 
2030 Θέατρο ΣΚΑΛΑ –  Θεατρική παράσταση «Ο Βροχοποιός» του Ν. Ρίτσαρντ Νας σε μετάφραση Δέσποινας Πυρκεττή και σε σκηνοθεσία Μόνικας Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Κυριάκου Μάτση 15, Λάρνακα)
 
2030 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Ο Αγνοούμενος» της Αλιέ Ουμμανέλ, σε μετάφραση Βάσως Γιαννακοπούλου και σε σκηνοθεσία Αλιγιέ Ουμμανέλ (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
2030 ΘΟΚ, Νέα Σκηνή – Θεατρική παράσταση «Πυρκαγιές» του Ουαζντί Μουαουάντ, σε μετάφραση Ευθυμίας Γιαννοπούλου και σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου (Νέο κτήριο Θεάτρου ΘΟΚ, Γρηγόρη Αυξεντίου 9, Λευκωσία)
 
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ- Θεατρική παράσταση «Βαν Γκογκ» της Ιρένε Μαραντέι, σε σκηνοθεσία Αντρέα Τηλεμάχου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
2030 Ανω θρώσκω productions – Θεατρική παράσταση «Θελεστίνα, ή ένας Απαγορευμένος έρωτας» του Φερνάντο ντε Ρόχας, σκηνοθεσία Αστέριου Πελτέκη (Θέατρο Πάνθεον, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεατρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam  σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)
 
 
Κυριακή 12 Μαρτίου 2017
 
1030 Σατιρικό Θέατρο, Παιδική Σκηνή –Θεατρική παράσταση «Η Αλίκη στη χώρα των Θαυμάτων» σε διασκευή των Μαρίνας Βρόντη και Βαλεντίνου Κόκκινου και σε σκηνοθεσία Μάριου Κακουλλή (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
 
1030 ΘΟΚ, Σκηνή Ο18 – Θεατρική παράσταση του έργου «Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου» της Άλκη Ζέης – Δραματοποίηση Σάββας Κυριακίδης/Τάκης Τζαμαργιάς και σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς (Θέατρο ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή Αίθουσα «Εύης Γαβριλίδης» Λευκωσία)
   
1045 Παιδική Σκηνή «Δώρου Κυριακίδη» – Παιδική θεατρική παράσταση «Ένας Εξωγήινος στο σπίτι του Νικολάκη» σε ελεύθερη θεατρική διασκευή Κώστα Σχοινιού και σε σκηνοθεσία Δώρου Κυριακίδη (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Λατσιά)

1100 Θεατρική  Σκηνή ΑΙΩΡΑ – Παιδική Θεατρική παράσταση «Ηρακλής ο βιβλιοφάγος» της Πωλίνας θρασυβουλίδου και σκηνοθεσία Πωλίνα Θρασυβουλίδου (Θέατρο ΑΙΩΡΑ, Λεμεσός)
 
1100 Θεατρικό Μουσείο Κύπρου – Θεατρική παράσταση «Η ιστορία του Βίκτωρα και της Μαρίας» της θεατρικής ομάδας Intra portas για εκπαιδευτικούς Μέσης Εκπαίδευσης (Θεατρικό Μουσείο Κύπρου, Πολιτιστικό Κέντρο «Πάνος Σολομωνίδης» Λεμεσός)

1100-1200 The Little Worry Art and Drama Studio – Παιδική θεατρική παράσταση «Πάμε μια βόλτα;»  – Συντελεστές παράστασης Αντρέϊ Κρουπά, Νικολέττα Χριστοφόρου, σε σκηνοθεσία Αντρέϊ Κρουπά (The Little Worry Art and Drama Studio, Ορφέως 2 Μακεδονίτισσα, Λευκωσία)
 
1130 Θέατρο Τσέπης και η Μπαλωμένη Τσέπη – Θεατρική παράσταση «Οδύσσεια» σε διασκευή και σηνοθεσία Μάριος Θεοχάρους (Β΄Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
1600 Δήμος Αγίας Νάπας – Τρίμηνο θεατρικών παραστάσεων του Δήμου – Παιδική θεατρική παράσταση «Τα αρκουδάκια  της Αγάπης» Ο κύκλος του νερού – Κουκλοθέατρο «Puppet Show Art” (Δημοτικό Θέατρο Αγιας Νάπας

1800 ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή – Τελευταία Θεατρική παράσταση «Ο Γενικός Γραμματέας» σε Διασκευή/Σκηνοθεσία Βασίλη Νικολαΐδη (Θέατρο ΘΟΚ, Αίθουσα «Εύης Γαβριηλίδη», Λευκωσία)
 
1830 Σατιρικό Θέατρο, Κεντρική Σκηνή –Θεατρική παράσταση «Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο» του Αλέκου Σακελλάριου και σε σκηνοθεσία Μαριάννα Καυκαρίδου (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Αγλαντζιά)
 
1830 ΕΘΑΛ – Θεατρική παράσταση «The Patrick Pearse Motel” του Χιού Λέοναρντ και σε σκηνοθεσία Αχιλλέα Γραμματικόπουλου (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76, Λεμεσός)
 
1830 Θέατρο ΑντίΛΟΓΟΣ – Θεατρική παράσταση «Και τώρα οι δύο μας» του Αλεξάντερ Γκέλμαν σε μετάφραση & διασκευή Γιώργου Κιμούλη και σε σκηνοθεσία Νεοκλή Νεοκλέους (Θέατρο ΕΝΑ, Β΄ Δημοτική Αγορά, Λεμεσός)
 
1830 Σατιρικό Θέατρο, Πάνω Σκηνή – Τελευταία Θεατρική παράσταση «Ο Αγνοούμενος» της Αλιέ Ουμμανέλ, σε μετάφραση Βάσως Γιαννακοπούλου και σε σκηνοθεσία Αλιγιέ Ουμμανέλ (Πολιτιστικό Κέντρο «Βλαδίμηρος Καυκαρίδης» Σατιρικό Θέατρο, Αγλαντζιά)
  
1830 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρική παράσταση της κωμωδίας «Ο Βροχοποιός» του Ν. Ρίτσαρντ Νας σε μετάφραση Δέσποινας Πυρκεττή και σε σκηνοθεσία Μόνικας Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Κυριάκου Μάτση 15, Λάρνακα)
 
1830 Ανω θρώσκω productions – Θεατρική παράσταση «Θελεστίνα, ή ένας Απαγορευμένος έρωτας» του Φερνάντο ντε Ρόχας, σκηνοθεσία Αστέριος Πελτέκης (Θέατρο Πάνθεον, Διαγόρου 29, Λευκωσία)
  
1830 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Ένας τυχαίος Βρικόλακας» του Πήτερ Μπράμερ, σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λεωφ. Αθηνάς 4, Λευκωσία)
 
1900 Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ – θεατρικη παράσταση «Οι Δακτυλογράφοι» του Αμερικανού θεατρικού συγγραφέα Μάρεϊ Σίσγκαλ  και σε σκηνοθεσία Άγις Παίκος (Πολυχώρος ΕΣΤΙΑ, Ολυμπίας 7, Λυκαβητός, Λευκωσία)
 
1930 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ- Τελευταία Θεατρική παράσταση «Βαν Γκογκ» της Ιρένε Μαραντέι, σε σκηνοθεσία Αντρέα Τηλεμάχου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
 
1830 Θέατρο ΑντίΛΟΓΟΣ – Θεατρική παράσταση «Και τώρα οι δύο μας» του Αλεξάντερ Γκέλμαν σε μετάφραση & διασκευή Γιώργου Κιμούλη και σε σκηνοθεσία Νεοκλή Νεοκλέους (Θέατρο ΕΝΑ, Β΄ Δημοτική Αγορά, Λεμεσός)
 
2030 Θέατρο Versus – Θεατρική παράσταση «Smiley” του Guillem Glua, σε μετάφραση Μαρίας Χατζηεμανουήλ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτης (Β΄ Δημοτική Αγορά, Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
  
2030-2200 Open Arts – Θεατρική παράσταση «Ο πυρετός» του συγγραφέα Wallace Shawn σε μετάφραση Βαλεντίνος Κόκκινος και Αθηνά Κάσιου και σε σκηνοθεσία Αθηνά Κάσιου – Ερμηνεύει ο ηθοποιός Βαλεντίνος Κόκκινος (Open Arts, Νικοκλέους 13, Λευκωσία)
 
2030-2200 Theater Group Quinta – Θεατρική παράσταση «Η Κατάρα της ΄Ιρμα Βεπ» του Charles Ludlam, σε μετάφραση Γιάννη Τσουρουνάκη και σε σκηνοθεσία Φίλιππου Σοφιανού (Θέατρο Δέντρο, Ενότητος 44, Παλλουριώτισσα, Λευκωσία)
 
Δευτέρα 13 Μαρτιου 2017

1600-1730 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για παιδιά ηλικίας 7-10 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)

1800-1930 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για μεγάλους ηλικίας 30-50 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση ¨Κατσαρίδα» του Βασίλη Μαυρογεωργίου από το Λύκειο Ιδαλίου (Θέατρο «Πανόραμα» Ιδαλίου)
   
2030-2200 Open Arts – Θεατρική παράσταση «Ο πυρετός» του συγγραφέα Wallace Shawn σε μετάφραση Βαλεντίνος Κόκκινος και Αθηνά Κάσιου και σε σκηνοθεσία Αθηνά Κάσιου – Ερμηνεύει ο ηθοποιός Βαλεντίνος Κόκκινος (Open Arts, Νικοκλέους 13, Λευκωσία)

Τρίτη 14 Μαρτίου 2017 
 
1600-1800 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό εργαστήρι – Τμήμα για παιδιά Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξη Λυκείου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Ο Υπηρέτης δύο αφεντάδων» του Κάρλο Γκολντόνι από το Λυκειο Ακροπόλεως (Αμφιθέατρο Σχολείου)
 
2030 ΕΘΑΛ, Δεύτερη Σκηνή –  Θεατρική παράσταση «Χώμα» της Μελίνας Παπαγεωργίου σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρας στο πλαίσιο του Προγράμματος PLAY ON, που διοργανώνει το Κυπριακό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεμεσός)
 
 
Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017

 1530-1700 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα lipasma – Εφηβικό Τμήμα 14-17 χρονών με εμψυχώτρια την Κωνσταντίνα Peter, θεατρολόγο/δραματουργό (Παλιό Ξυδάδικο, Γενέθλιου Μιτέλλα 34, Λεμεσός)
 
1600-1800 Θέατρο ΣΚΑΛΑ – Θεατρικό Εργαστήρι Τμήμα για παιδιά Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξης Δημοτικού Σχολείου, τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου έχει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου ΣΚΑΛΑ Ανδρέας Μελέκης και διδάσκει η ηθοποιός Μόνικα Μελέκη (Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Λάρνακα)
 
1600-1900 ΘΟΚ – Εργαστήρια στο Θεατρικό Καταφύγιο – Εργαστήρι με θέμα τα Βασικά στοιχεία σκηνοθεσία, η ανάγνωση του κειμένου και τα πρώτα πρακτικά βήματα για το ανέβασμα ενός έργου, Το εργαστήρι είναι ανοικτό σε όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για τη σκηνοθεσία, εκπαιδευτικούς, μέλη ερασιτεχνικών θιάσων, ευρύ κοινό – Εμψυχώτρια η Αθηνά Κάσιου σκηνοθέτις (Κτίριο ΘΟΚ,χώρος παλαιού ΓΣΠ, Λευκωσία)

1700-1830 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για μεγάλους ηλικίας 18-30 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
1730-1930 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα lipasma – Α΄ Τμήμα Ενηλίκων με εμψυχώτρια την Έλενα Αγαθοκλέους, Ηθοποιό, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του ΜΙΤΟΣ (Παλιό Ξυδάδικο, Γενέθλιου Μιτέλλα 34, Λεμεσός)

1900-2030 Θεατρικά εργαστήρια με την ηθοποιό Ιωάννα Σιαφκάλη – Θεατρικό εργαστήρι για μεγάλους ηλικίας 18-30 χρονών (Γκαλερί Τέχνης Δρώμενα, Αρχιεπ. Κυπριανού 53, Στρόβολος)
 
2000 ΘΟΚ – 28οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου εις μνήμη Παναγιώτη Σέργη – Θεατρική παράσταση «Ταρτούφος» του Μολιέρου από το Λυκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος» (Αμφιθέατρο Σχολείου)
 
2000-2200 Κέντρο Παραστατικών Τεχνών ΜΙΤΟΣ – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα lipasma – Β΄ Τμήμα Ενηλίκων με εμψυχώτρια την Έλενα Αγαθοκλέους, Ηθοποιό, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του ΜΙΤΟΣ (Παλιό Ξυδάδικο, Γενέθλιου Μιτέλλα 34, Λεμεσός) 
 
2030 Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ – Θεατρική παράσταση «Η Επανάσταση του Άλφι» του Κύπριου συγγραφέα Μιχάλη Παπαδόπουλου και σε σκηνοθεσία Αλεξία Παπαλαζάρου (Θέατρο ΑΝΕΜΩΝΑ, Αρχαγγέλου 7, Λατσιά, Λευκωσία)
  
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Ένας τυχαίος Βρικόλακας» του Πήτερ Μπράμερ και σε σκηνοθεσία Μαρίνου Ανωγυριάτη (Θέατρο ΕΝΑ, Λεωφ. Αθηνών 4, Λευκωσία) 
 
2030 ΕΘΑΛ – Θεατρική παράσταση «The Patrick Pearse Motel” του Χιού Λέοναρντ και σε σκηνοθεσία Αχιλλέα Γραμματικόπουλου (Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, Λεωφ. Φραγκλίνου Ρούσβελτ 76, Λεμεσός)
 
2030 Θέατρο ΕΝΑ – Θεατρική παράσταση «Επί Χρημασι» κείμενο Κώστας Μαννούρης και σκηνοθεσία Μαρίνα Βρόντη (Β΄ Δημοτική Αγορά Θέατρο ΕΝΑ, Λεμεσός)
 
(ΚΥΠΕ/ΜΓΙ/ΓΧΡ)