Βαριά ήττα για την Εθνική Νέων U-19 από τη Δανία

Βαριά ήττα με 6-0 γνώρισε χθες η Εθνική Νέων U-19 από τη Δανία σε φιλικό που διεξήχθη στα βοηθητικά γήπεδα του Δήμου Αγίας Νάπας. Το φιλικό εντάσσεται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής μας ενόψει της συμμετοχής της στον elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19.

Το σκορ για τη Δανία άνοιξε στο 16` ο Mark Brink Christensen και στο 32` ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0. Πριν από το 2-0 η Κύπρος δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως το πλασέ του Σιαθά απέκρουσε πάνω στη γραμμή του τέρματος αμυντικός της Δανίας. Στο 43` ο Jakopsen ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχαν άλλα τρία τέρματα. Στο 50` οι Δανοί πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Torp και στο 70` ο Okkels ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 και στο 73` ο Wind διαμόρφωσε το 6-0.

Η Εθνική αγωνίστηκε με τους Μιχαήλ, Σιών (80` Π. Παντελή), Καλλή (57` Κορρέα), Λ. Κυριάκου (80` Χρ. Χαραλάμπους), Μ. Ανδρέου (80` Μουστάκης), Ιερείδη (57` Στ. Παντελή), Μ. Χαραλάμπους (46` Χατζηπασχάλης), Α. Νεοφύτου (46` Πυτταράς), Καλλένος (66` Μαυράκης), Φιάκας (66` Κκονέ), Σιαθάς (46` Σιλβέστρος).