ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ κέρδισαν Κεραυνό και ΕΘΑ στην αυλαία της 12ης αγωνιστικής στο μπάσκετ

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας στο μπάσκετ καθώς επικράτησε μέσα στον Στρόβολο τον Κεραυνό με 87-74, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Στον άλλο αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική, η ΑΕΛ κέρδισε την ΕΘΑ στη Λεμεσό με 70-59.

Στο Στρόβολο, το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να προηγείται με 24-21 στην πρώτη περίοδο και με 47-45 στην δεύτερη. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και με το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 68-60, ενώ με το τέλος του αγώνα πήρε την νίκη με 87-74. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Κίτον Γκράντ ο οποίος σημείωσε 24 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 47-45, 60-68, 74-87

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)
Αμπουκάρ 13 (1), Ελευθερίου, Χάγκινς 4, Τσάνελς 18 (3), Γουίλις 24 (3), Θεοχαρίδης 2, Κορωνίδης, Ριντ 4, Κινγκ 9.
ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)
Ο’Μπράιαν 13, Ζντράβιτς 3 (1), Βον 7 (1), Τζάξον 20 (2), Γκράντ 24 (5), Λοϊζίδης, Γιανναράς 6 (2), Εύζωνας, Πέτερσον 14 (2).

Την τέταρτη της φετινή νίκη πέτυχε η ΑΕΛ η οποία επικράτησε της ΕΘΑ μέσα στη Λεμεσό με 70-59.
Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 18-12. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και στην Β’ περίοδο όπου έφεραν την διαφορά του σκορ στους δεκαεπτά πόντους με το τέλος του ημιχρόνου (41-24).

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην τρίτη περίοδο, με την ΑΕΛ να καταφέρνει μέχρι το τέλος της να φέρνει την διαφορά στους είκοσι (54-34). Με το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με σκορ 70-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 41-24, 54-34, 70-59