Champions League: Εντυπωσιακά σκορ και προβάδισμα σε Σίτι και Ατλέτικο, απόψε άλλοι δύο αγώνες

Δύο εντυπωσιακά σκορ σημειώθηκαν στους δύο χθεσινούς αγώνες του Champions League με την Ατλέτικο και τη Μάντσεστερ Σίτι να παίρνουν σοβαρό προβάδισμα για πρόκριση στους “8” έναντι της Λεβερκούζεν και της Μονακό αντίστοιχα. Απόψε, διεξάγονται στις 21:45 οι τελευταίοι δύο πρώτοι αγώνες της φάσης των “16”. Στην Πορτογαλία η Πόρτο υποδέχεται τη Γιουβέντους και στην Ισπανία η Σεβίλλη τη Λέστερ.

Χθες βράδυ στο Μάντσεστερ διεξήχθη ένα απίστευτο σε εξέλιξη και σκορ παιγνίδι με τη Σίτι να βγαίνει νικήτρια στο τέλος με το εντυπωσιακό όσο και αγγλικό σκορ 5-3. Η Σίτι προηγήθηκε στο 26` με τον Sterling για να ισοφαρίσει η Μονακό με τον Falcao στο 32`. Λίγο πριν την ανάπαυλα η Μονακό έκανε το 1-2 μεδ τον Lottin στο 40`, ενώ έχασε και πέναλτι στο 50` με τον Falcao. Κάπου εκεί η Σίτι αντέδρασε και έκανε το 2-2 με τον Aquero στο 2-2.

Ωστόσο, η Μονακό δεν το έβαλε κάτω και μέσα σε 3 λεπτά πήρε εκ νέου προβάδισμα με 3-2 με γκολ του Falcao, για να απαντήσει και για τη Σίτι και πάλι ο Aquero στο 71`. Η Σίτι, στο τελευταίο 20λεπτο συνέχισε να πιέζει και στο 77` πήρε προβάδισμα με τον Stones και διεύρυνε το προβάδισμα στο 82` με τον Sane.

Στον άλλο αγώνα, η Ατλέτικο Μαδρίτης κλείδωσε σχεδόν από χθες την πρόκριση με το 4-2 που πέτυχε στο Λεβερκούζεν απέναντι στην τοπική ομάδα. Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε με τον Niguez στο 17` και διεύρυνε το προβάδισμα στο 25` με τον Γάλλο Griezmann. Η Λεβερκούζεν μείωσε σε 2-1 με τον Bellarabi, για να απαντήσει εκ νέου η Ατλέτικο με πέναλτι που εκτέλεσε ο Gameiro στο 59`. Η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 2-3 μετά από αυτογκόλ του Savic στο 68` για να έρθει ο Torres στο 86` και να διαμορφώσει το τελικό 2-4 για την Ατλέτικο.