Επική ανατροπή Μπαρτσελόνα επί της Παρί, η μεγαλύτερη στην ιστορία

Τυχερούς πρέπει να θεωρούν τους εαυτούς τους όσοι ποδοσφαιρόφιλοι χθες βράδυ παρακολούθησαν τον αγώνα Μπαρτσελόνα-Παρί Σιεντ Ζερμέν, καθώς έγιναν μάρτυρες της μεγαλύτερης ανατροπής που εξελίχθηκε ποτέ στην ποδοσφαιρική ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η Μπαρτσελόνα έχοντας στην πλάτη της το εις βάρος της 4-0 του πρώτου αγώνα στο Παρίσι κατάφερε να κερδίσει με 6-1 και να πάρει σκορ πρόκρισης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Η ανατροπή είχε ακόμη πιο επικό χαρακτήρα λόγω της μείωσης του σκορ σε 3-1 από την Παρί στο 62`, με τους Καταλανούς να ψάχνουν από εκείνη τη στιγμή άλλα 3 γκολ, τα οποία και πέτυχαν από το 88` μέχρι το 95`. Μελανό σημείο του αγώνα το λανθασμένο πέναλτι που υπέδειξε ο Γερμανός διαιτητής στον Σοάρες στο 91`, το οποίο ωστόσο δεν μπορεί να επισκιάσει τη μεγαλειώδη ανατροπή.

Η Μπαρτσελόνα πήρε νωρίς προβάδισμα με τον Σουάρες στο 3′ μόλις λεπτό και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων από το αυτογκόλ του Κουρζάουα στο 40’ μετά από εξαιρετικό τακουνάκι του Ινιέστα. Νωρίς στο β` ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50` ο Μέσι ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Νεϊμάρ και έβαλε φωτιά στο Νουέβο Κάμπο, καθώς η Μπάρτσα ήθελε πλέον 1 γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η απάντηση για τους Παριζιάνους ήρθε στο 62` σε μια υποδειγματική αντεπίθεση και ένα εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής του Καβάνι, ο οποίος μείωσε σε 3-1 και πάγωσε τις 100 χιλιάδες περίπου χιλιάδες των οπαδών της Μπαρτσελόνα. Πλέον, οι Καταλανοί ήθελαν 3 τέρματα και ελάχιστοι ήταν αυτοί που πίστευαν ότι θα μπορούσαν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα να το πετύχουν. Οσο περνούσε ο χρόνος μάλιστα, οι ελπίδες μειώνονταν δραματικά.

Ωστόσο, ένα εξαιρετικής εκτέλεσης γκολ από απευθείας φάουλ του Νεϊμάρ στο 88`, άναψε ξανά τη φλόγα της ελπίδας και της ψυχολογίας για την Μπαρτσελόνα. Το γήπεδο άρχισε να κατηφορίζει ξανά με τον Σουάρες στο 91` να κερδίζει πέναλτι και τον Νεϊμάρ και πάλι να σκοράρει. Πλέον, απέμειναν 4 λεπτά και η Μπαρτσελόνα ήθελε ένα γκολ, το οποίο πέτυχε ο Σέρχι Ρομπέρτο στο 95`.

Η διπλή αυτή ανατροπή της Μπαστσελόνα ήταν η μεγαλύτερη που έχει επιτευχθεί ποτέ σε αγώνες νοκ άουτ ευρωπαϊκών διοργανώσεων.
Μπαρτσελόνα:Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς (84’ Αντρέ Γκόμες), Μπουσκέτς, Ινιέστα (66’ Αρντά Τουράν), Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ, Ραφίνια (76’ Σέρχι Ρομπέρτο), Μασεράνο, Ουμτιτί

Παρί:Τραπ, Μενιέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κουρζάβα, Ραμπιό, Βεράτι, Ματουϊντί, Λούκας Μόουρα (55’ Ντι Μαρία), Καβάνι, Ντράξλερ (75’ Οριέ)

Σκόρερς: 3’ Σουάρες, 40’ αυτ. Κουρζάουα, 49’ πεν. Μέσι, 88’, 90’ πεν. Νεϊμάρ, 94’ Σέρχι Ρομπέρτο – 62’ Καβάνι

Κίτρινες κάρτες: Πικέ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Νεϊμάρ, Σουάρες – Ματουιντί, Ντράξλερ, Καβάνι

Διαιτητής: Αϊτεκίν (Γερμανία)