Η Εθνική U-17 ηττήθηκε σε φιλικό αγώνα από την Φινλανδία

Την ήττα με 3-2 γνώρισε χθες η Εθνική Παίδων U-17 από την Φινλανδία σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας για τον elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά φιλικά την ερχόμενη Πέμπτη στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γιάννος Οκκάς έδωσε χθες την ευκαιρία σε αρκετούς παίκτες και απέναντι σε μια ισχυρή ομάδα είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Στο 27ο λεπτό ο Kytila με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στη Φινλανδία. Στο 32` ο Γιάννης Γερολέμου με μακρινό γωνιακό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την Εθνική.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Pellikka πέτυχε το 2-1 για τη Φινλανδία και στο 69` ο Jusif Ali το 3-1. Στο 80` ο Κωνσταντίνος Καραγιάννης με απευθείας κτύπημα φάουλ μείωσε σε 3-2.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Κωνσταντίνου, Σεργίου, Καραγιάννη, Μ. Ιωάννου (50` Γενεθλίου), Λουκά (56` Πικής), Γερολέμου (67` Παναγή), Μ. Χριστοδούλου (41` Τουμάζου), Ραουνά, Σιέλλη, Α. Κατσαντώνη (56` Κωστή), Λεμονάρη (46` Α. Μιχαήλ).

Για τον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης, με την αποστολή θα ενσωματωθούν οι Κωνσταντίνος Ηλία (Εθνικός Άχνας) και Χάρης Σωκράτους (ΑΠΟΕΛ).