Ισοπαλία 1 – 1 εκτός έδρας απέσπασε η ΑΕΚ από την Σέλτικ στα play off του Champions League

Με γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Σέλτικ στη Γλασκόβη κι απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα Play Off του Champions League ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τρίτη (14/8, 21:00).

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έμεινε αήττητη για 11ο  συνεχόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι καταφέρνοντας να αντεπεξέλθει και στην απρόσμενη απώλεια του Λούκας Μπογέ αλλά και στην αποβολή του Κώστα Γαλανόπουλου.

Στα του αγώνα… ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ στο 9’ το σουτ του ΜακΓκρέγκορ αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Τίρνεϊ βρήκε τον Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ εντός περιοχής κι αυτός με διαγώνιο αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ κράτησε περισσότερο την μπάλα στη συνέχεια και στο 26’, μετά από ενέργεια του Λιβάγια, ο Μπακασέτας από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να κάνει καλά το σουτ. Εξίσου απελπιστικό το φάουλ του ίδιου, δυο λεπτά αργότερα ενώ ούτε η διαγώνια προσπάθεια του Φόρεστ στο 39’ πέρασε έξω.

Η πρώτη καλή τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Λόπες στο 40’, με τον Γκόρντον να διώχνει σε κόρνερ ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η σέντρα-σουτ του Μπακασέτα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Σέλτικ. Και στο 44’ ήρθε η δικαίωση: ο Βίκτωρας Κλωναρίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια με δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή, έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Λόπες από τα αριστερά.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Το φάουλ του Μπακασέτα στο 49’ ήταν καλύτερο από αυτό στο πρώτο μέρος αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο ενώ στο 57’ οι αριθμητικές ισορροπίες διαταράχθηκαν με την άδικη αποβολή του Κώστα Γαλανόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα – σε διάστημα οκτώ λεπτών.

Ο Ρότζερς πέρασε τον πιο επιθετικογενή Γκρίφιθς στο ματς κι οι «Κέλτες» άρχισαν να πολιορκούν την εστία του Μπάρκα. Το σουτ του Εντσάμ στο 65’ ήταν άστοχο, με τον Ουζουνίδη να «απαντά» με τη είσοδο του Άλεφ. Ωραία ενέργεια του Φόρεστ από δεξιά και κεφαλιά του Γκρίφιθς στο 71’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα ενώ τρία λεπτά μετά ανεκμετάλλευτο πέρασε το φάουλ του Λιβάγια από εξαιρετική θέση. Σουτ του Εντσάμ στο 81’ δεν αιφνιδίασε τον Μπάρκα, αυτό του Φόρεστ στο 93’ ήταν άστοχο κι αυτό – πάλι – του Εντσάμ στο 94’πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν ως το φινάλε το πολύτιμο 1-1 και να έχουν, πλέον, το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Διαιτητής: Λούκα Μπάντι (Ιταλία)
ΣΕΛΤΙΚ (Μπρένταν Ρότζερς): Γκόρντον, Χέντρι, Μπράουν, Ρόγκιτς (64’ Γκρίφιθς), Εντσάμ, Εντουάρ, Λούστιχ (77’ Σινκλέρ), Άγιερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τίρνεϊ
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λόπες, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Λιβάγια (77’ Πόνσε), Μπακασέτας (66’ Άλεφ), Κλωναρίδης (80’ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Χουλτ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48’ Άγιερ – 50’ Γαλανόπουλος, 68’ Οικονόμου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 57’ Γαλανόπουλος