Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι Κύπρου – Σκοτίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Εθνική Ομάδα Παίδων της Κύπρου στο ποδόσφαιρο και την αντίστοιχη ομάδα της Σκοτίας, σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 που πραγματοποιήθηκε στην Πέγεια.

Η κυπριακή ομάδα ενώ προηγείτο με 1-0 από το 39ο λεπτό με γκολ του Κωνσταντίνου Γεωργαλλίδη, τρία λεπτά πριν από το φινάλε η Σκοτία με τον Φιορίνι ισοφάρισε στο 87ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ, πλέον όλα θα κριθούν στο φινάλε της ερχόμενης Πέμπτης.

Οι Κύπριοι διεθνείς πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, δημιούργησαν τις ευκαιρίες και θα μπορούσαν να πάρουν μια νίκη. Ωστόσο, και με τον ένα βαθμό στους δύο αγώνες υπάρχει ελπίδα για πρόκριση, αλλά με προϋποθέσεις. Η κυπριακή ομάδα θα πρέπει απαραίτητα να νικήσει το Κόσοβο και η Σκοτία να κερδίσει την Ελβετία και να την αφήσει στους τρεις βαθμούς.

Από τους δεκατρείς ομίλους, προκρίνονται και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες. Έτσι, η κυπριακή ομάδα με νίκη την Πέμπτη επί του Κοσόβου, ακόμη και αν τερματίσει στην 3η θέση του ομίλου, θα έχει ελπίδες πρόκρισης.

Ο Γιάννος Οκκάς σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με την Ελβετία πραγματοποίησε πέντε αλλαγές και χθες στο αρχικό σχήμα συμπεριλήφθηκαν οι Πιτσιλλίδης, Σατσιάς, Ε. Ανδρέου, Γ. Χατζηγιάννη, Ε. Ανδρέου.

Κύπρος: Α. Χατζηγαβριήλ, Γ. Πιτσιλλίδης (78’ Ν. Κωνσταντίνου), Η. Χριστοδούλου, Λ. Καλογήρου, Ε. Ανδρέου, Χ. Μελανακρίτης (63’ Γαβριήλ), Χ. Χαραλάμπους (52’ Κουμπαρής), Κ. Γεωργαλλίδης (78’ Στ. Ανδρέου), Ε. Αντωνίου, Γ. Σατσιάς, Γ. Χατζηγιάννης (52’ Βενιζέλος).

Στο άλλο παιχνίδι του πέμπτου ομίλου, το Κόσοβο νίκησε με 1-0 την Ελβετία και με τη νίκη του δημιούργησε νέα δεδομένα στον όμιλο.

Το φινάλε είναι προγραμματισμένο την ερχόμενη Πέμπτη με τους αγώνες Κύπρος – Κόσοβο και Ελβετία – Σκοτία.

Βαθμολογία: Σκοτία 4, Κόσοβο 3, Ελβετία 3, Κύπρος 1.

Ο αγώνας της Κύπρου με το Κόσοβο θα διεξαχθεί την Πέμπτη και ώρα 15:00 στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας. Την ίδια ώρα στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» θα διεξαχθεί ο αγώνας της Ελβετίας με τη Σκοτία.