Η Ντόρτμουντ συνέτριψε την Μπενφίκα και πέρασε πανηγυρικά στους “8” του Champions League

Τεράστια νίκη με 4-0 πέτυχε χθες η Ντόρτμουντ επί της Μπενφίκα, ανατρέποντας το 1-0 που είχε χάσει στην Πορτογαλία στον πρώτο αγώνα, και προκρίθηκε πανηγυρικά στους “8” του Champions League.

Η γερμανική ομάδα με τον αποτελεσματικό χθες Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, είχε εξαιρετική εμφάνιση και μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να καθαρίσει την πρόκριση. Έτσι, μόλις στο 4` ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο, το υπόλοιπο α` ημίχρονο η Ντόρτμουντ δεν πέτυχε σκορ πρόκρισης, κάτι που ήρθε στο 59` με γκολ του Πούλισιτς.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το 3-0 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες της Μπενφίκα, ενώ στο 85` το ίδιος παίκτης σφράγισε με πανηγυρικό τρόπο τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση.

Ντόρτμουντ (Τόμας Τούχελ): Μπούρκι, Μπάρτρα, Παπασταθόπουλος (88’ Γκίντερ), Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Πίστσεκ, Κάστρο, Ντουρμ, Ντεμπελέ (81’ Καγκάβα), Πούλισιτς, Ομπαμεγιάνγκ (86’ Σίρλε).

Στον πάγκο: Βάιντενφελερ, Γκερέιρο, Μερίνο, Πάσλακ.

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Έντερσον, Νελσίνιο, Λουιζάο, Λίντελοφ, Ελισέου, Αλμέιδα, Σάμαρης (74’ Ζίφκοβιτς), Πίτσι, Τσέρβι (82’ Χιμένεθ), Σάλβιο (64’ Ζόνας), Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Ζούλιο Σέζαρ, Όρτα, Καρίγιο, Ζαρντέλ.

Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)