Πρωτάθλημα Εθνών: Ισόπαλη 1-1 με τη Σλοβενία η Εθνική Κύπρου

Η Εθνική μας ήταν μπροστά στο σκορ μέσα στην έδρα της Σλοβενίας με 0-1 μέχρι το 83ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος των Εθνών. Σε εκείνο το λεπτό, οι Σλοβένοι που είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Κάστανου, ισοφάρισαν και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Το σκορ για την Εθνική μας είχε ανοίξει ο Φώτης Παπουλής στο 37`, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με το εθνόσημο, μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και πάσα του Μαρκάσα.

O Σκούμπιτς πέτυχε το γκολ των Σλοβένων στο 83’ και ενώ η Εθνική μας αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 65ο λεπτό λόγω αποβολής του Γρηγόρη Κάστανου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 90’ αποβλήθηκε και ο Ίλισιτς της Σλοβενίας και στο 90+6’ και ο Τζέισον Δημητρίου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Κάστανος και Δημητρίου δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον επόμενο αγώνα με τη Βουλγαρία στις 16 Νοεμβρίου στο ΓΣΠ, όπως και ο Παναγή που συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες.

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου,  Μερκής, Σιέλης, Βασιλείου (90+5 Ιωάννου) Αρτυματάς, Κούσουλος, Κάστανος, Παπουλής (72΄Αβραάμ),, Μαρκάσα (86΄Χριστοφή) , Σωτηρίου.