Site icon Non Stop Journal

Σπουδαία νίκη Ομόνοιας και Απόλλωνα για τη 15 αγωνιστική, όλα τα αποτελέσματα

Σπουδαία νίκη με 1-0 πέτυχε χθες η Ομόνοια επί της ΑΕΚ μέσα στο ΓΣΠ για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πλέον βρίσκεται ένα βαθμό μακριά από την πρώτη εξάδα. Μεγάλη νίκη με 3-0 πέτυχε και ο Απόλλωνας επί της Νέας Σαλαμίνας παραμένοντας σε τροχιά τίτλου. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα Ερμή – Ενωση Νέων Παραλιμνίου που θα αρχίσει στις 19:00 στο Στάδιο Αμμόχωστος – Επιστροφή.

Χθες για την Ομόνοια, ο Φάνος Κατελάρης με μακρινό δυνατό σουτ σκόραρε στο 70ο λεπτό, ανεβάζοντας την ομάδα του στους 20 βαθμούς, ένα λιγότερο από την ΑΕΚ που είναι στην 6η θέση. Η ΑΕΚ θα ολοκληρώσει τις εκκρεμότητες της στο Πρωτάθλημα υποδεχόμενη την ερχόμενη Τετάρτη στις 19:00 τον Απόλλωνα.

Μεγάλη σε έκταση και σε σημασία νίκη για τον Απόλλωνα μέσα στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας. 3-0 το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού η οποία παράμεινε στην 3η θέση με 30 βαθμούς έναντι 34 της ΑΕΛ και 35 του ΑΠΟΕΛ. Ο Απόλλωνας έχει έναν αγώνα λιγότερο αφού την Τετάρτη θα αγωνιστεί στη Λάρνακα με την ΑΕΚ σε εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής.

Ο Άντον Μάγκλιτσα σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, στο 5` και στο 19` για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Παπουλής στο 89ο λεπτό. Η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στην 5η θέση με 23 βαθμούς.

Στους υπόλοιπους αγώνες της 15ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: ΑΕΛ-Πάφος 1-0, Ανόρθωση-Αλκή 0-0, Δόξα-ΑΠΟΕΛ 1-2.

Βαθμολογία: ΑΠΟΕΛ 35, ΑΕΛ 34, Απόλλων (14αγ) 30, Ανόρθωση 24, Νέα Σαλαμίνα 23, ΑΕΚ (14 αγ) 21, Ομόνοια 20, Δόξα 14, Αλκή 14, Πάφος 14, ΕΝΠ 12, Ερμής 7.