Σπουδαίες νίκες ΠΑΟΚ στην Τρίπολη και Ολυμπιακού στη Λιβαδειά

Σπουδαία νίκη πέτυχε χθες ο ΠΑΟΚ επί του Αστέρα στην Τρίπολη και έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Νίκη και διατήρηση στο μείον οκτώ από την κορυφή πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του Λεβαδειακού, ενώ Παναθηναϊκός και Ξάνθη εξήλθαν  ισόπαλοι 2-2.

Για την 16η αγωνιστική της Super League, ο “Δικέφαλος του Βορρά” πέρασε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο 65` ο Βιερίνια με εκπληκτικό φάουλ έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο έκανε το 2-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Τριανταφυλλόπουλος (90+2`) .

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 στη Λιβαδειά τον τοπικό Λεβαδειακό με τα γκολ των Φορτούνη (7`) και Γκερέρο (50`).

Στον άλλο αγώνα, η Ξάνθη πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19` με τον Κάστρο, αλλά οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή στην επανάληψη. Ο Μπουζούκης ισοφάρισε στο 48` και ο Κολοβέτσιος στο 68` έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, η Ξάνθη δεν τα παράτησε και στο τελευταίο λεπτό ο Κάστρο κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.