Το ΑΠΟΕΛ αδίκησε τον εαυτό του αλλά θα επικεντρωθεί στον επαναληπτικό στις Βρυξέλλες

Αν και η Άντερλεχτ δεν έδειξε να είναι η ομάδα φόβητρο, ή να είναι έστω καλύτερη από την Μπιλμπάο, εντούτοις βρήκε σε μια μέτρια βραδιά το ΑΠΟΕΛ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ και το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκρισης στους “8” του Europa League.

Αντιστρόφως, το ΑΠΟΕΛ αν και είχε απέναντι του έναν αντίπαλο στα μέτρα του, “χαράμισε” ουσιαστικά ένα ημίχρονο, έκανε λάθη μεσοαμυντικά που του στοίχισε να δεχθεί ένα γκολ και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του στο β` ημίχρονο και να σκοράρει. Επίσης, φάνηκε πως οι απουσίες Πιέρου Σωτηρίου και Βινίσιους ήταν ουσιαστικές.

Κάπως έτσι γράφτηκε το χθεσινοβραδινό 0-1 στο ΓΣΠ, το οποίο δίνει μεν σοβαρό προβάδισμα στην Άντερλεχτ, αλλά από την άλλη δεν μηδενίζει τις πιθανότητες στο ΑΠΟΕΛ, το οποίο θα τις κυνηγήσει στον επαναληπτικό των Βρυξελλών.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα του Βελγίου πέτυχε το 1-0 με γκολ που σημείωσε στο 29’ ο Στάντσιου.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ (40` Λάγο), Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Εμπεσίλιο (72` Αρτυματάς), Εφραίμ (55` Βάντερ), Γιαννιώτας, Ντε Καμάργκο, Μπαράλ
Άντερλεχτ: Ρούμπεν, Σπάγιτς, Νάχαρ, Τσίπσιου (88` Μπρούνο), Άπια, Νούιτνικ, Ντεντόνκερ, Στάντσιου (80` Ατσεαμπόνγκ), Χάννι, Τίλεμανς, Τεόντορτσικ (60` Τέλιν)
Kίτρινες: Μοράις, Μιλάνοφ / Άπια, Τέλιν, Τσίπσιου, Σπάγιτς