Champions League: Ρεάλ και Μπάγερν με το ένα πόδι στους “8”

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους “8” του Champions League πήραν χθες βράδυ Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου απέναντι σε Νάπολι και Άρσεναλ αντίστοιχα.

Οι Μαδριλένοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Lorenzo Insigne στο 8`, κατάφεραν να ανακάμψουν και να ισοφαρίσουν σε ένα περίπου δεκάλεπτο (19`) με τον Μπενζεμά. Στο β` ημίχρονο ο Τόνι Κρόος έκανε στο 49΄το 2-1 μετά από ασίστ του Ρονάλντο και μετά από 5 λεπτά έκαναν το 3-1 με τον Κασεμίρο.

Στο Μόναχο, η Μπάγερν προηγήθηκε στο 11` με τον Αριεν Ρομπέν, και η Αρσεναλ ισοφάρισε με τον Σάντσες στο 30΄ μετά από χαμένο πέναλτι, που εκτέλεσε ο ίδιος. Με το σκορ αυτό έκλεισε το α` ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι Βαυαροί μπήκαν αποφασισμένοι να κλειδώσουν την πρόκριση από την πρώτη βραδιά, κάτι που κατάφεραν. Στο 53` ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-1, στο 56` και 56` ο Τιάκο Αλκαντάρα το 3-1 και 4-1 για να έρθει ο Μίλερ στο 88΄ και να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της Μπάγερν.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής τους πρώτους αγώνες της φάσης των “16” του Champions League αλλά και το πρόγραμμα για τους υπόλοιπους αγώνες έχουν ως ακολούθως:

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντόρτμουντ(Γερμανία) 1-0
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 4-0
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Αρσεναλ (Αγγλία) 5-1
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία) 3-1