Λανίτειο στα αγόρια, Λύκειο Εθνάρχη Μακαρίου Πάφου στα κορίτσια πρωταθλητές των σχολείων στο μπάσκετ

Την 1η θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης στα αγόρια κατέκτησε χθες το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού, το οποίο επικράτησε στον τελικό της Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας με 52-47. Στα κορίτσια το πρωτάθλημα κατέκτησε το Λύκειο Εθνάρχη Μακαρείου Πάφου, επικρατώντας στον τελικό του Λυκείου Κύκκου Β` Λευκωσίας με 39-35.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, στα αγόρια η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” ήταν εξαιρετική, με αρκετές ανατροπές και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι τέλους για τη νίκη.

Αρχικά η Αγγλική Σχολή ξεκίνησε πιο καλά και προηγήθηκε με 22-14 στην Α` περίοδο, με το Λανίτειο Λύκειο να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει σε 28-28 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το σχολείο της Λευκωσίας μπήκε ξανά πιο δυνατά στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 43-38, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λανίτειο Λύκειο ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με την νίκη με τελικό σκορ 52-47.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Παπαϊωάννου και Σωφρονίου που σημείωσαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 28-28, 38-43, 52-47

Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού (Νίνος Ηλιάδης)
Αχιλλέως 6, Ηλιάδης 11 (1), Δημοσθένους, Κωνσταντίνου, Σωφρονίου 17 (1), Παπαϊωάννου 18.

Αγγλική Σχολή Λευκωσίας (Ανδρέας Σιζόπουλος)
Χειμώνας 10 (3), Ιωαννίδης, Ακκάβα, Παπαλουκάς 4, Φιρτιναέρ 14 (4), Κοντόπυργος 3, Ζαβός 8, Σταυρινίδης 8.

Στα κορίτσια, το Λύκειο Κύκκου μπήκε πιο καλά στον αγώνα και είχε προηγηθεί με 9-6 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα της και στη συνέχεια με το σκορ να είναι στο 19-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε 26-25 στο τέλος της Γ` περιόδου. Ωστόσο το σχολείο της Πάφου ανέβασε το ρυθμό του στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με τη νίκη με 39-35. Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Παπαϊωάννου και Βασιλείου με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-6, 19-15, 26-25, 35-39

Λύκειο Κύκκου Β` Λευκωσίας (Μιχάλης Ματσεντίδης)
Χατζηπιερή, Πηλακούτα 4, Ιωάννου 10, Τσολιά 2, Αναγνώστου 4, Χριστοφή 3, Καλιάνου 6 (1), Θεοδοσίου 6.

Λύκειο Εθνάρχη Μακαρείου Πάφου (Πάνος Πολεμίτης)
Θεμιστοκλέους 6, Βασιλείου 9, Παπαδοπούλου 4, Μακρή 6, Παναγιωτίδη, Ευσταθίου 4, Λαούρη, Παπαϊωάννου 10 (2).